Barkod Etiket Baz Ve Seçenekleri

Kağıt bazlı ve plastik bazlı olmak üzere iki kategoride üretilen barkod etiketleri, barkod yazıcıları ile oluşturulmaktadır. Farklı özellik sağlayan barkod etiketleri, alışverişlerde ürün bilgisi ve fiyat bilgisi almanızı sağlamaktadır. Sağlık sektöründe, sanayi ve endüstri sektöründe, güzellik ve kozmetik alanında kullanılan barkod etiketler, ürün listeleme, sıralama, gruplandırma, ürün bilgisi ve muhteviyat bilgileri için kullanılmaktadır. Ürün zimmetleme ve demirbaş alanında da barkod etiketleri kullanılmaktadır.

 

Kağıt Bazlı Etiketler

Genellikle iç alan etiketleme sistemlerinde kullanılır ve belirli bir kullanım süresi sağlar. Ekonomik açıdan avantajlı ve hızlı tüketim sektöründe tercih edilmektedir. Farklı niteliklerde üretilen barkod etiketleri şu şekildedir;

 

Kuşe Barkod Etiket:

Parlak kuşe kağıdı ve koruyucu yüzey ile üretilmektedir. Zemini parlak ve yarı mat seçenekli olarak sunulmaktadır. Zemininde pürüz ve çukur bulundurmaz. Yüksek ışıklı ortamlarda, barkod okuyucularında tam görüntülenemeyeceği için mat olanları önerilmektedir. Kozmetik ve kimya alanında ortalama 3-4 yıl kullanım ömrü sağlamaktadır. Yapışkanlı ve parlak özelliktedir.

 

Vellum Barkod Etiket:

Kuşe etiket özelliklerini taşıyan vellum barkod etiketlerinde kullanım ömrü 1- 3 yıldır. Çukurlu yüzeyi ile yüksek aydınlık içeren ışıklı alanlarda kullanılmaktadır. Mat yüzeyi bulunan etiket sistemlerinde, termal transfer yöntemiyle ve wax ribon tekniğiyle baskı sağlanabilir.

 

Eco Termal Barkod Etiket:

Eco termal özellik, termal baskı makinesinin ısısıyla çalışmasından gelmektedir. Isı sistemi ile termal sıvılaşma özelliği ile eco termal barkod kağıdı bayatlama özelliği ile kısa süreli ve hızlı tüketime yönelik üretilmektedir. Gıda sektörü ve hızlı tüketim alanlarında kullanılan etiket raf ömrü 3- 6 aydır. Nem, ısı, su ve ışığa karşı dayanıklılık göstermez.

 

Lamine Termal Barkod Etiket:

Lamine etiketler de eco termal özelliği taşımaktadır. Termal transfer yöntemi ile üretilmektedir. Yazıcının baş kısmındaki ısıtıcı sistem sayesinde, kağıda lamine edilme özelliği ile basım edilir. Üzerinde koruyucu yüzey bulunmaktadır. Isı, nem ve sıvıya karşı dayanıklı değildir. Ortalama raf kullanım ömrü 6- 9 ay olarak belirtilmektedir. Direkt termal baskı tekniği ile uygulanmaktadır. Genellikle gıda ve hızlı tüketim alanları ile sağlık sektörü ve kargo şirketlerinde kullanılmaktadır.

 

Floresan Barkod Etiket:

Parlak fosforlu renklerden üretilen floresan barkod etiketler, 5 farklı renk seçeneğiyle sunulmaktadır. Maliyet açısından kağıt bazlı diğer ürünlere göre 5 kat pahalıdır. Uzun ömürlü kullanım ve dayanıklılık sağlamaz. Parlak ve mat seçenekleri bulunmaktadır. Turuncu, sarı, mavi, yeşil ve kırmızı renklerden üretilmektedir.

 

Plastik Bazlı Etiketler

Opak PP Barkod Etiketi:

Plastik bazlı Opak etiketler polipropilen maddesiyle üretilmektedir. Isı ve ışığa dayanıklıdır, su, neme dayanıklı, esnemez özelliktedir. Sert yüzeyi ile darbelere dayanıklı ve zorlamadıkça kırılmaz nitelikte üretilmektedir. Resin ribon baskı tekniği ile basım alınmaktadır. Genellikle; kimya ve kozmetik alanlarında kullanılmaktadır.

 

Silver Mat PP Barkod Etiketi:

Barkod etiketleri plastik bazlılar alanında en kaliteli ürün silver mat pp etiketlerdir. Genellikle demirbaş ve listeleme alanlarında dış alan ve iç alanlarda kullanılmaktadır. Pahalı maliyet getiri olan fakat yüksek kalite içermektedir. Genellikle; kurumsal alanlar, askeri alanlar ve sağlık sektöründe kullanılmaktadır. İki yüzeyi de yarı mat gri renktedir.

 

Mat PP Barkod Etiket:

Resin ribon tekniği ile basım yapılan plastik bazlı etiket, mat yüzeye sahiptir. Isı, ışık, nem ve suya dayanıklılık göstermektedir. Dış alan ürün barkodlamada kullanıma uygun ve yüksek kalite içermektedir. Kolay yırtılmaz özelliğe sahip özelliği ile birçok sektörde kullanılmaktadır.

 

Şeffaf Barkod Etiket:

Ürün içeriği ve ambalaj iç kısmını gösteren, daha çok kozmetik, sağlık ve kimya sektöründe kullanılan şeffaf barkod etiketler, resin ribon basım tekniği ile oluşturulmaktadır. Poliproplen maddeden üretilmekte ve dayanıklılık göstermektedir.