Bitcoin Sanal Para Nedir?

Dünya üzerindeki bütün ülkelerce kabul görmüş, herhangi bir merkeze bağlı olmayan ilk dijital paradır. 2008 yılında deneme amaçlı olarak ortaya atılan sanal para sistemi oldukça dikkat çekmiş, bu siteme girip para yatıran kişiler şu anda ciddi kazançlar elde etmişlerdir. Açık kaynak kodları ile yazılan sistem son derece anlaşılması güç bir algoritma üzerine kurulmuştur. Sanal para ile ilgili çok sayıda dedikodu mevcuttur. Bunlardan bir tanesi yakın bir gelecekte, sanal paranın şu anda kullanılmakta olan kâğıt paranın yerini alacağı dedikodularıdır. Bu konuda uzman kişiler, böyle bir şeyin mümkün olabileceğini ancak yakın bir zamanda gerçekleşmeyeceğini dile getirmekteler.

Sanal Cüzdan Nedir?

Bitcoin kullanımı için oluşturulan dijital cüzdanlara sanal cüzdan denmektedir. Bir kişi birden fazla dijital cüdan oluşturabilmektedir. Kişinin kişisel bilgilerini riske atmayan bir sistemdir. Çünkü yapılan yazılım ile bütün veriler şifrelenmektedir. Sanal cüzdan ile yapmış olduğunuz para transferi gibi işlemlerde herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz. Bitcoin, herhangi bir merkez ve hükümete bağlı olmadığından, yaptığınız işlemlerde aracı bir kuruma gerek duymazsınız. Bu nedenler yapılan işlemlerin ücretleri oldukça düşüktür.

Bitcoin Güvenli Bir Sistem mi?

Yapmış olduğu yazılım ve algoritma ile oldukça beğeni toplamış son derece güvenilir bir sistemdir. Sistemdeki kayıt defterinin oldukça sağlam bir hafızası vardır ve işlem geçmişini çok iyi kayıt eder. Tasarımında kullandığı protokoller aracılığı ile yapılan bütün işlemleri şifreler. Hesabınızı çaldırmadığınız ve sistemi kullandığınız makinaya başka birisi sızmadığı sürece sisteminiz güvence demektir.