Doğa Ve Adrenalin Dolu Yelken Yarışları

Sportif faaliyetler arasında son zamanlarda giderek popüler bir hale gelen yelken sporu, su sporlarından hoşlananlar için ideal bir seçimdir. Ülkemizde yelkenli teknelerin kullanımının 16.yüzyıla kadar ulaştığı tarihsel süreçte, asıl gelişim 1957 yılında Türkiye Yelken Federasyonu’nun kurulmasıyla başladı. Bu süreçten ilham alan ve gelişimini büyük bir ivme kazanarak sürdüren yelken sporu, hem profesyonel hem de amatör birçok sporseverin rağbet gösterdiği bir faaliyettir.

 Doğa İle Birliktelik

Yelken sporunun doğa ile bir birliktelik sunması, onun yönlendirici gücünden yararlanması onu diğer sporlardan ayırıcı bir özellik katmaktadır. Yelken kullanmayı bir yaşam tarzına dönüştürenler için ise bu faaliyet spordan ziyade bir hobi olarak tercih edilmektedir. Özgürlük ve adrenalin ögelerinin buluştuğu bu sporun popülaritesi daha da artacak gibi görünüyor. Yelken sporunun tatlı bir rekabete dönüştüğü yelken yarışları ise, sadece ülkemizde değil bütün dünyada severek izlenen ve beklenen müsabakalar arasındadır.

 Yarışlarla Gelen Özgürlük

Birçok sportif faaliyette olduğu gibi yelken sporunda da başarının ölçüldüğü ve dünyanın birçok bölgesinden yelken sporunu icra edenlerin buluştuğu ulusal ve uluslararası alanda yelken yarışları düzenlenmektedir. ISAF kısaltmasıyla bilinen Uluslararası Yelken Federasyonu, uluslararası çapta yelken faaliyetlerini domine eden ve yarışları düzenleyen bir kuruluştur. Bu federasyonun genel anlamda dünyada düzenlediği yarışlar şunlardır: Olimpik seviyede sporcular için dünya yelken şampiyonaları, uluslar kupası yarışları, dünya yelken oyunları, bayanlar eşli tekne yarışı şampiyonası, takımlar halinde yarışılan dünya şampiyonası.

Türkiye’de ise yelken sporu konusunda sağlanan standardizasyona göre belirlenmiş optimist, laser, dragon gibi seviyelerde yelken yarışları düzenlenmektedir. Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık kupaları gibi organizasyonlar ve ülke birinciliği yarışmaları başlıca faaliyetlerdir. Bunun dışında birçok resmi organizasyonun öncülük ettiği ve sponsor olduğu yarışmalar da düzenlenmektedir. Bu konuda yelken sporuna yön veren birçok kulüp bulunmaktadır.