Dukan Diyeti Nedir?

Fransız beslenme uzmanı ve diyetisyen Dr.Pierre Dukan tarafından geliştirilen ve milyonlar tarafından takip edilen Dukan, bu diyet programını oluştururken, öncesinde senelerce emek vermiş ve çalışmalar yapmıştır. Obeziteye karşı da bir mücadele içinde olan Dr.Pierre Dukanın, adını verdiği Dukan diyeti tamamen protein ağırlıklıdır. İlk başta zorlayıcı gibi gözükse de hem sağlıklı, hem de sonunda mutlu olmanızı sağlayacak bir programdır.

Dukan Diyetinde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi; diyet programını oluşturan aşamalara göre hareket etmenizdir. Dukan Diyetinin, toplam 4 aşaması vardır. Atak Aşaması, Seyir Aşaması, Güçlendirme Aşaması ve Koruma Aşaması bu aşamalardır. Her aşamanın kendine özgü bir beslenme programı bulunmaktadır. Örneğin ilk aşama olan ve başlangıç aşaması sayılan Atak Aşamasında; tamamen protein alarak beslenirsiniz.2.Aşama olan Seyir aşamasında; ilk aşamanın beslenme program listesindeki proteine, sebzeler de dahil olur.

Kısacası her aşama özel bir programdır. Uyulması gereken beslenme listenizi dikkate almalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Dukan diyet programında, kurallara uyar ve aşamaların gerektirdiği şekilde hareket ederseniz, hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu programın bir diğer önemli özelliği de son aşamalara geldiğinizde, kilolarınızdan zaten kurtulmuş oluyorsunuz. Ancak bu program sayesinde, formunuzu korumaya da devam ediyorsunuz. Yani verdiğiniz kiloları geri almadan, sağlıklı bir şekilde beslenerek yaşamınıza devam etmektesiniz.