Dukan Diyetine Göre Hazırlanmış Biftek Tarifi

Dukan Diyet programının ilk çıkış ve hazırlanış amacı, aslında obeziteye karşı verilen mücadeledir. Fransız Dr.Pierre Dukan tarafından geliştirilen bu program, hızlı bir şekilde kilo vermenizi ve bir daha da bu kiloları geri almadan hayatınıza devam etmenizi sağlar. İlk önce yapmanız gereken şey; dukan testidir. Bu test ile hem fazla kilolarınız tespit edilir, hem de olmanız gereken gerçek kilonuz. Bu testi yaparken boyunuz, mevcut kilonuz, yaşınız gibi bilgileri vermeniz yeterli olacaktır. Yapılan hesaplama ile sadece olmanız gereken kilo hesaplanmaz. Aynı zamanda bu diyet programını oluşturan aşamaları, ne kadar süre ile uygulamanız gerektiği de hesaplanır.

Dukan Diyeti protein ağırlıklıdır ve aşamalar ilerledikçe besin gruplarına da ilaveler olur. Her şeyi yiyebileceğiniz hem de haftada 2 öğün kendinizi ödüllendirebileceğiniz bu programı kolaylıkla uygulamanız mümkündür.

Dukan diyetine göre, kendinize çok güzel tarifler ile yemekler hazırlamanız da mümkündür. Ekte tarifini vereceğimiz Biftek Tarifi, dukan diyet program listesine göre hazırlanmıştır.

Dukan diyetine göre hazırlayacağımız biftek tarifimiz için gerekli malzemelerimiz;

*Yarım kilo kadar biftek (kasabınızdan alırken özellikle yağsız olması gerektiğini ve ince dilimler halinde de dövülmesi gerektiğini belirtmelisiniz.)

*1 adet orta boy soğan (kuru soğan olacak)

*2 diş sarımsak (ezerek kullanacağız)

*Karabiber ve istediğiniz tüm baharatlar serbesttir.

*Çok az da tuz

Etimizi pişirmeye başlamadan önce, yapmamız gereken ilk şey; marine edip yaklaşık 1 saat boyunca bekletmek olacaktır. Dolayısıyla biftek dilimlerini güzelce yıkadıktan sonra, tüm baharatlar ile beraber güzelce harmanlıyoruz. Daha sonra yaklaşık 1 saat boyunca buzdolabında bekletiyoruz. Genişçe bir teflon tavanın içine soğanları alıp çevirmeye başlıyoruz. Soğanları biraz pişirdikten sonra kenara alıp, tavaya çok ama çok az su ekliyoruz. Üzerine biftekleri koyup pişiriyoruz. Arkalı önlü çevirerek bifteklerimizi pişirdikten sonra servis tabağına alıp, üzerine de kenara koyduğumuz soğanları ekleyip servis yapıyoruz.

Herkese diyet bifteğimiz afiyet olsun.