Dukan Diyetinin Avantajları Nelerdir?

Dukan diyeti, protein ağırlıklı olan, içerdiği aşamalara göre de ilave gıdalar ile desteklenen bir diyet programıdır. Uygulanması çok kolay olan bu diyet programında aşamalara göre hareket etmeniz gerekir. Her aşamanın kendine özgü özellikleri bulunmaktadır.

Öncelikle ilk aşamada SF yani tamamen protein içeren gıdalar tüketmeniz gerekir. Bu protein içeren gıdaların başında et gelmektedir. Balık, deniz mahsulleri, sakatat tüketebileceğiniz besinler arasında yer alır. Yulaf kepeği de çok önemlidir. Günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Yulaf kepeği içerdiği yüksek lif ile, size hem bir tokluk hissi verir hem de kabızlık problemi yaşamanızı engeller.

2 aşamada; Proteinli gıdalara ek olarak, nişasta içermeyen sebzeler eklenir. Burada proteinli besinler ile sebzeyi birlikte tüketebilmektesiniz. Örneğin etin yanında, sebze yiyebilirsiniz.

3.aşamada: Bu aşamaya geldiğimizde kilolarınız vermiş oluyorsunuz ve tüketebileceğiniz besin gruplarının içine karbonhidratlar eklenmektedir. Sadece haftada bir gün protein tüketerek, istediğiniz miktarlarda yemek yiyebilir ve haftada 2 öğün de kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

4.aşama artık son aşamadır. Fazla kilolarınızdan kurtulduğunuza göre, yapmanız gereken tek şey; ulaştığınız ideal kilonuzu korumaktır.

Dukan diyetinin size sağladığı en önemli avantaj; bu programı bir yaşam stili şekline dönüştürmenizdir. Böylelikle hiç kilo almadan, hem de sağlıklı bir şekilde beslenip, hayatınıza devam edebilirsiniz. Düzenli olarak yapmış olduğunuz egzersizler de hayatınızın bir parçası haline gelir ve zamanla alışkanlıklarınıza dönüşür.