Teknolojik Ürünlerin Faydası Amaca Göre Değişir Mi?

Teknolojik Ürünlerin Faydası Amaca Göre Değişir Mi?

Teknolojik ürünlerin faydası amaca göre değişir mi? adlı sorunun cevabı çok değişkendir. Teknoloji şu an da çok mantıklı işler için kullanılıyor olsa da mantıksız ve kullanılmaması gereken işler için de kullanılmaktadır.

Teknolojik Ürünlerin Faydası Amaca Göre Değişir Mi? Örneklerle bu soruya cevap verelim. Faydasız olduğu bir örnek ile başlayalım. Sigarayı bırakmak adı altında elektronik sigara adında bir ürün tanıtılmaktadır. Bu ürünün asıl amacı küçük bir devre ile üst kısma eklenen ve likit adı verilen sıvıyı çok ani ve yüksek bir sıcaklıkla buharlaştırıp kullanıcıya sigara içiyormuş gibi hissettirmektir. Ancak son dönemlerde bu elektronik sigaralar çok yaygınlaştı. Ve bunun üzerine bir kaç patlama haberi de çıktı.

Bazı kullanıcılar bunun mümkün olmadığını kullanıcının yanlısı olduğunu söylerken bazıları da tamamen zıt şekilde bu ürünlerine sorunlu olduğunu savundu. Ve sigaraya yakın bir piyasa oluşturmaya başlayan bir ürün halini aldı. Bu teknoloji sayesinde üretilmiş ve durmadan üretilen bir üründür. Burada teknolojinin faydasından ziyade, zararının ön plana çıktığını görebiliriz. Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Sahte para basımı, çocukların tabletlerden ayrılamayıp geçmiş yıllardaki çocuklar gibi sokak kültüründen yoksun kalması gibi.

Ancak teknolojiyi kullanma amacımız atıyorum kanser hastalığı için tedavi aramak ise işte bu amaç tamamen faydalı bir amaca dönüşüyor. Veya yepyeni cihazların üretimi insanların hayatını kolaylaştıracak, yangınları engelleyecek, Teknolojik Ürünlerin Faydası Amaca Göre Değişir Mi? engelli bireylere bir umut olacak yazılımların ürünlerin üretilmesi teknolojinin faydalı yönlerini göstermektedir. Engelliler için yapılacak olan atıyorum kitapları sesli hale getiren, okuyamayan bireyler için dinlemelerini sağlayan bir yazılım gerçekten en faydalı kullanımlardan biri olacaktır.

Görmüş olduğumuz gibi teknolojinin farklı amaçlar doğrultusundaki kullanımlarında fayda veya zarar sağladığı durumlar olabilir. Her zaman teknolojiyi faydalı şekilde kullanmak için çaba harcamalı, özellikle engelli bireyler için çalışmalar yapmalıyız.