Termal Etiketler

Termal etiketler, direkt termal yöntemi ile ribonsuz baskı yapılabilen etiket türü olması nedeniyle birçok alanda tercih edilmektedir. En çok gıda üzerine faaliyet sürdüren firmalar tercih etmektedir. Lamine ve eco olarak 2 türdedir. Aralarında herhangi bir fark görülmemektedir. Fakat lamine termalin, eco etiket modeline göre daha kalıcı bir yapısı vardır. Bu nedenle fiyatlarında da artışlar gözlenebilmektedir.

Lamine termal etiketin her 2 yüzüne lamine edilmiş koruyucular bulunmaktadır. İsmini de koruyucuların lamine edilmesinden almıştır. Sağlamlığı ve dayanıklı olması ile etiket yazıcı kullanıcılarının tercih ettiği laminenin 6 ile 9 ay kadardır. Çok ışıklı ve nemin yoğun olduğu ortamlardan uzak tutulması sonucunda bu süreç daha da uzamaktadır. Ribonsuz baskı sağlayabilen makinelerde kullanıldığı için, direkt termal yöntemi özelliği bulunmayan yazıcılarda kullanmamanız gerekir. Ribona ihtiyaç duymadan baskı alınabildiği için baskı maliyetini de oldukça düşürmektedir. Eco termal etiketler ile arasında uzun ömür harici yapışkanlığı ve gramajı gibi özellik farkları yoktur. Lamine etiket modelleri, termal etkiler yüzünden ışığa, neme ve ısıya hassaslık gösterir. Bu tarz ortamlarda bulunması kullanım ömrünü de düşürmektedir.

Eco termal etiketler, lamine etikete göre ışıklı, sıcak ve nemli ortamlara daha fazla hassastır. Ve eco etiketlerde herhangi bir koruyucu madde bulunmamaktadır. Yazıcıdan gelen ısı ile sıvılaşma göstererek baskı yapmaktadır. Dolayısıyla ribon gerekmez me direkt termal baskı yöntemi ile barkod çıkışlarınızı alabilirsiniz. Maliyeti çok düşürmesi yönünden adını sıkça duyurmaktadır. Bir başka özelliği ise seri çıkış alımı yapmaktadır. Maliyeti düşürürken aynı zamanda baskılarınızı da hızlı almanızı sağlamaktadır. Lamine etiketlerde 6 ile 9 ay olan kullanım zamanı varken eco etiketlerde 3 ile 6 ay arası bir kullanım ömrü vardır. Bayatlama kapasitesine sahip bir etiket modeli olmasından dolayı kısa kullanımlar için ideal bir etiket türüdür. Alkole ve sıcağa maruz kaldıkları durumlarda kararmalar meydana gelmekte ve ömrünü yitirmektedir. Üzerine işlenen baskı kolaylıkla silinebilmekte ve kağıt yapısı ince olduğu için kolaylıkla yırtılabilmektedir. Bu nedenle sürekli çıkış alınan firmalarda günlük olarak kullanılmalıdır. Kullanım alanları genelde gıda, hastaneler, kargo hizmeti veren kurumlar ve benzeri alanlara hizmet veren sektörlerdir.