Dukan Diyeti Güçlendirme ve Koruma Aşamaları

Dukan Diyeti programını uygulamaya başlamadan önce; Dukan testini yapmalı ve ideal yani olmanız gereken kilonuzu bulmalısınız. Boyunuz, mevcut kilonuz, yaşınız ve cinsiyetiniz gibi bazı bilgileriniz ile hesaplama yapılan ve sonuçta olmanız gereken en ideal kilonuzu hesaplayan bu test çok önemlidir. Testin uygulanmasının bir diğer önemi de ; 4 aşamadan oluşan dukan diyet programının, bu aşamalarını ne kadar süre ile uygulanacağını belirlemesidir.,

Bu diyet programının size sağladığı en önemli avantajlardan bir tanesi de; hem hızlı bir şekilde, hem de sağlıklı bir şekilde kilo veriyor olmanızdır. Diyet programının başlangıcından itibaren bol su içmeniz ve diyetinizi de egzersizlerle desteklemeniz gerekir. Her gün yaklaşık 25 veya 30 dakika kadar minimum egzersiz hedefiniz olursa, program bittikten sonra da, egzersiz sizin için bir yaşam stili haline gelir.

Bu programın en güzel özelliği, siz dukan diyet programının aşamalarını tamamlamış dahi olsanız, kazandığınız bu zafer ile, ideal kilonuzu ve formunuzu koruyacak şekilde hareket edeceksiniz. Dolayısıyla sadece egzersizler değil, Dukan Diyet programı da sizin için bir yaşam biçimi haline dönüşecektir.

Güçlendirme Aşamasının özelliği; hızlı bir şekilde kilolarınızı verdikten sonra, geri almanızı engellemek adına oluşturulan bir programdır. Kilo almadığınız gibi, ulaşmış olduğunuz yani hedeflediğiniz kilonuzda kalmanızı sağlar. Bu programın süresi, vermiş olduğunuz her kilo için 10 gündür. Diyelim ki 10 kilo fazlanız vardı ve kilolarınızı verdiniz. Bu programı uygulama süreniz 100 gün oluyor.

Koruma Aşamasında ise; artık hayatınıza herhangi bir liste olmadan daha doğrusu aşamalar olmadan devam ediyorsunuz. İstediğinizi yiyebilirsiniz. Sadece haftada bir gün protein günü yapıyorsunuz ve yürüyüşlerinizi/egzersizlerinizi ihmal etmiyorsunuz. Böylelikle formda kalıyorsunuz.