Dukan Diyeti Seyir Evresi İçin Et Sote Tarifi

Dukan diyeti, genel itibarı ile protein ağırlıklı bir diyet programıdır. Toplam 4 aşaması bulunmaktadır. İlk aşamada sadece protein içeren gıdaları tüketebilirsiniz. Ancak diğer aşamalara geçtikçe sebzeler, tahıl grupları, meyveler ilave olur. Zaten son aşamaya geldiğinizde de, artık kilo probleminiz kalmamıştır. Tek yapmanız gereken, olmanız gereken ideal kilonuzu korumak olacaktır.

Dukan diyet programında, ideal kilonuzu korurken bile, sıkıntı yaşamazsınız ve kilolarınızı geri almaktan korkmazsınız. Her şeyi yiyebilirsiniz. Sadece haftada bir günü protein günü seçmelisiniz ve o gün mutlaka protein tüketmelisiniz.

Dukan Diyet programının seyir evresine geçtiğinize göre, kilolarınızı vermeye başladınız bile. Ekte tarifini vereceğimiz Et Soteyi kabaklı pişireceğiz. Çünkü bu evrede artık proteine ek olarak, sebze de tüketebilmektesiniz. Et sote tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak;

* 1 adet orta boy kabak

* 300 gram kuşbaşı et (kasabınızdan eti alırken özellikle dana kuşbaşı olmasını ve yağsız olmasını belirterek almalısınız. Çünkü, bu programda kuzu etini kesinlikle tüketmiyorsunuz. Ayrıca hayvansal yağları da yemiyorsunuz. Etlerin de yağlarının alınması, programda başarılı olmanız açısından çok önemlidir.)

* 3 diş sarımsak (sarımsakları ezerek kullanacağız.)

* Çok küçük boy ve 1 adet soğan (kuru soğan olmalıdır)

* Tuz ve karabiber

* 2 çay kaşığı soya sosu ilavesi yapabilirsiniz. Ancak tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Eğer soya sosu sevmiyorsanız da ilave etmek zorunda değilsiniz. Ama soya sosu, etimize hoş bir lezzet katıyor.

* Sevdiğiniz tüm baharatlar (kırmızı pul biber, kekik, sumak, kimyon gibi) .Baharatları, et yemeklerinizde mutlaka kullanmalısınız.

Hazırlaması çok kolay bu et sote için, öncelikle etimizi marine edip, buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar bekletiyoruz. Daha sonra; öncelikle soğanlarımızı kavuruyoruz ve üzerine etlerimizi ilave ediyoruz. Kabağı isterseniz fırında, isterseniz de tavada pişirebilirsiniz. Etlerimiz piştikten sonra, kabaklarla süsleyerek servis yapıyoruz.

Herkese afiyet olsun.