Dukan Diyetini Nasıl Uygulayabiliriz?

Dukan diyeti hem çok kolay uygulayabileceğiniz, hem de sabır göstererek uygulamanız gereken bir diyet programıdır. Bu programda kilo vermeniz çok kolay ve hızlı olacak. Bir diğer önemli hususta, bu diyet programında sadece kilo vermekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda ideal kilonuzu sabitleyip, kilo almadan ve sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam ederek, formunuzu koruyorsunuz. Çünkü, fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra, bu diyet programı sizin için bir yaşam biçimi haline dönüşüyor.

Dukan diyeti, protein ağırlık bir diyet programı olduğundan, aşama aşama hareket etmeniz gerekiyor. İlk dört veya beş gün ağız kuruluğu yaşayabilirsiniz. Bol sıvı tüketimi yapmanız önemli bir husustur. Günde 1,5 litre su içmeniz gerekiyor. Bu çok önemli bir noktadır. Aynı zamanda, günde yarım saat kadar da egzersiz yapmalısınız. Burada egzersiz derken, çok ağır ve sizi ciddi şekilde yoracak egzersizler değildir bahsedilen. Tempolu bir şekilde yapacağınız yürüyüşler de yeterli olmaktadır. Ancak her gün yürümelisiniz. Dukan Diyetinin aşamalarını sırayla uygulamalısınız ki, başarılı bir sonuç elde edebilin. Her aşamanın da kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. İlk başlangıç evresinde sadece protein alıyorsunuz. Bir sonraki aşamada ise sebzeler, protein tüketiminize ilave oluyor. Dolayısıyla programa tam anlamıyla uymanız gerekiyor.

Dukan Diyetinin avantajlarından bahsedecek olursak; en önemlisi programa başlamadan önce yapacağınız Dukan testi ile, ideal kilonuz belirleniyor ve aşamaların süreleri tespit ediliyor. Böylelikle hedefinizi belirlemiş oluyorsunuz. Daha sonra hızlı bir şekilde kilo vermeye başlıyorsunuz. Koruma programı ile de verdiğiniz kiloları geri almadan, fit ve sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz.

Hamileler ve emziren hanımlar, şeker hastalığı veya kalp krizi rahatsızlığı olan kişiler, bu program değil, hiçbir diyet programını kendilerince uygulamamalıdırlar. Doktor kontrolünde hareket etmeliler.