Dukan Diyetinin Aşamaları

Dukan Diyeti son derece kolay uygulayabileceğiniz ve toplamda 4 aşamadan oluşan bir diyet programıdır. Bu diyet programı ile kolay ve çabuk bir şekilde kilolarınızı verirsiniz. Daha sonra uygulayacağınız son 2 aşama ile de yaşam stiliniz haline gelecek bir beslenme disiplini oluşturursunuz. Ancak disiplin deyince; aklınıza kalori hesapları veya adet bazında yemeniz gereken şeyler ve de yememeniz gereken şeyler gelmesin kesinlikle. Çünkü bu diyet programında kalori hesabı yapılmaz. Protein ağırlıklı bir diyet programı olmasına rağmen, size 3 adet köfte yemelisiniz denmez. İstediğiniz zaman ve istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Yeter ki; aşamaları doğru uygulayın ve hedefinizden şaşmayın.

Dukan diyetinin aşamalarından bahsedecek olursak; ilk aşama Atak aşamasıdır. Bu aşamada et, tavuk, balık, deniz mahsulleri, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi protein ağırlıklı besinleri tüketebilirsiniz. Hayvansal yağlar, diyet programımızda yoktur. Etleri pişirirken ızgara yapabilirsiniz.

2.aşama Seyir aşamasıdır. Bu aşamada nişastalı olmayan sebzeler listemize ilave olur. Ancak birinci aşama olan; Atak aşamasındaki proteinleri de tüketmeye devam ediyorsunuz. Bu tüketimi birlikte yapmalısınız. Yani bir örnek verecek olursak; etin yanında sebze tüketebilirsiniz.

3.aşama ise Güçlendirme Aşamasıdır. Bu aşamaya geldiğinize göre; fazla kilolarınız gitti demektir. Şimdi sıra, bu kilonuzu yani sizin için ideal olan kilonuzu korumaya gelmiştir.

4.aşama yani son aşama ise Koruma aşamasıdır. Artık bu aşamada, ekstra bir şey yapmanız gerekmez. Bu aşamada tek bir amaç vardır. O da verdiğiniz kiloları geri almamanızı sağlayacak şekilde hareket etmektir.