Tribün Ne Demektir ?

Tribün Ne Demektir ?

Tribün genellikle stadyum, hipodrom gibi alanlarda seyircilerin ilgili olayı izlemek için kullandıkları yerlerdir. Bu alanlarda ilgili spor izlenir. Ülkemizde tribünün önemli bir yeri vardır. Ülkemizde önemli tribün toplulukları bulunmaktadır. Örnek olarak ETribün Ne Demektir ? skişehirspor’ un geçmiş zamanlarda stadlarına ES ES Bandosu gelir ve üniformalı Kişiler tribünde bando çalarlardı.

Ülkemizde en büyük ve etkileyici tribün grubu Beşiktaş’ın sahip olduğu Çarşı grubudur. Bu grup herkes tarafından desteklenmekte ve yaptığı şeylere saygı duyulmaktadır. Bir tribünün dışında sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları, çeşitli yardım kampanyalarına katılmaları takip takımların bile saygı duymasına yol açmıştır. Ayrıca bu taraftar grubu 2007 yılında İnönü Stadında142 desibel ile Dünya desibel rekorunu kırmıştır.

Oyuncularına yaptıkları besteler, yurtdışında takımlarına destekleri en sadık ve bağlı taraftar grubu olduklarını da göstermektedir. Ülkemizde önemli taraftar toplulukları ; Beşiktaş – Çarşı , Fenerbahçe – GFB , Galatasaray – UltrAslan’ dır. Her taraftar grubunun bir tribün lideri olur ve grubuna uygun talimatlarla birlik halinde hareket etmeye yardımcı olur.

Takım taraftarları maçlardan önce koreografi yaparak güzel görüntülere yol açarlar. Son zamanlarda ortaya çıkan Tribün Ne Demektir ?siyasi olaylar nedeniyle Beşiktaş taraftarı bir maçtan sonra yardım amacıyla atkı ve eldivenlerini sahaya atmış bundan dolayı Beşiktaş takımına maddi ceza verilmiştir.

Milli takımımızın maçlarında taraftar grupları çok nadir de olsa birlik gösterir. Genellikle milli maç zamanlarında bile taraftar grupları münakaşa ile karşı karşıya gelmiştir. Milli maçlarda taraftar çeşitli birlik göstermemekle birlikte statların milli maçlarda etkisi yüksektir.

Bir milli maç zamanı TT Arena’da oynanan maçta Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel’e küfür edilmesi üzerine Volkan Demirel sahayı terk etmiştir. Bu tür olaylar ülkemiz için acı görüntülere sebep olmuştur. Ülkemizde tribün kapasitesi en yüksek kulüpler Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’dur.