Barkod Okuyucu - Ucuz 2022

Barkodlar Ve Okuyucuları

Günlük hayatımızda çoğu zaman denk geldiğimiz fakat üstüne fazla düşmediğimiz icatlardan biridir aslında barkod okuyucular.

Barkod okuyucular genel tanımı bir ürüne özgü belirlenmiş barkodu okuyup o ürüne ait bilgilere ulaşmamızı sağlayan alettir. Peki, barkod okuyucular barkod okurken nelere dikkat ederler, barkod nedir, faydaları nedir, barkod okuyucu ne işe yarar gibi çeşitli sorulara cevap arayacağız.

Barkod nedir?
Barkod; dikdörtgen biçiminde olan, birbirine paralel ince ve kalın siyah çizgilerin arasına beyaz boşlukların girmesiyle oluşan sembole denir. Günümüzde  de kullanım alanı oldukça yaygınlaşmıştır.

Barkod Okuyucu Nasıl Çalışır?

Barkod okuyucular veri girişine hız, doğruluk ve kolaylık kazandırır. Eğer barkod doğru frekansta ki okuyucu ile okutulduğunda, okuyucunun yaydığı ışınlar barkoddan kısmen yansıyıp elektronik sinyallere dönüşür. Okuyucudan çıkan ışınlar barkodda ki siyah çizgiler tarafından emilir  aradaki beyaz kısımlardan yansıtılıp elektronik sinyallere dönüştürülür. Daha sonrasında bu sinyaller sistem içerisinde numaraya çevrilip doğru eşlemeyi arar. Eğer bir eşleşmeye ulaşamazsa kodu değerlendirmeye devam etmez. Yeniden tarama veya el ile (manuel) giriş isteyebilir. 

Barkod Okuyucuların Faydaları Nelerdir?

Barkod okuyucu ile veri toplama sistemleri birçok yerde kullanılabilir. Mağazalarda, pazarlama ve satışlarda, iş yerlerinde vb. gibi birçok alanda ve yerde kullanılabilir.

1) Doğruluk
En doğru bilgiyi almamıza yardımcı olur, kullanıcı kaynaklı hataları ortadan kaldırır. Benzer ürünler arasındaki karışıklığı engeller.

 2) Hız
Hızın iki önemli faydası vardır:

– İstenen bilgi el ile olacağından çok daha hızlı bir şekilde toplanmış olur.
– Bu toplanan bilgiler bilgisayar ortamında çok daha hızlı bir şekilde işleyebilecek, değerlendirilebilecek kişilere ulaşır.

3) Maliyet
Tarama da doğruluğun artması ve veri giriş hızının yükselmesiyle işçilik masrafları düşecek ve bunun sonucunda daha ekonomik olacaktır.

4) Kullanışlılık
Barkod ürünleri yani yazıcılar, okuyucular vs. tüm ürünlerin kullanımı, bağlanması ve işletmesi kolaydır. Bu sebepten dolayı sistem daha etkili yönetilebilir.      

Barkod Tipleri
1) EAN/UPC Barkodları
2) INTERLEAVED 2 of 5 (ITF)
3) CODE 39
4) CODABAR
5) CODE 128 
6) PDF 417

            Ve bunlar gibi birçok barkodlama sistemi bulunmakta ve hepsi farklı alanlar için kullanılmaktadır.