İnşaat Ustası Nedir ?

İnşaat Ustası Nedir ?

Etrafımızda yapılara baktığımızda nasıl yapıldığı hakkında bazı süreçlerin nasıl işlediği aklımıza takılabilir. İnşaat ustası nedir? Bu soru belki de herhangi bir konut yapılırken veyahut bir köprü inşa edilirken aklımıza gelebilir.

İnşaat mühendisi, mimarlar ve diğer bölümler tarafından çizilerek tam onayları alındığı takdirde inşaat işlemleri başladığında inşaat ustaları belirtilen şekilde görevlerine başlarlar. Göreve başlamadan tayin edilen ölçüler ve belirtilen ağırlıklar demir, çimento, kum her şey tam karar şekilde olmalıdır. İnşaat ustasının kullandığı malzemeler mala, su terazisi, kürek, metre bazen de ip gererek ölçümleri yaparlar. Teknoloji bu kadar ileri gitmeden evvel harcı inşaat ustaları kendileri yaparlardı.

İnşaat Ustası Nedir ?

İnşaat Ustası Nedir ?

İnşaat ustalarının elleri genelde nasır tutmuş şekilde olur o kadar zor şartlarda çimentoları taşıyıp kumu makarayla çekerek yaparlardı. Zor şartlar altında çalışan inşaat ustaları kalıpların kurumasını beklerlerdi. Her atılan kat beton direklerin her gün sulanmasını beklerlerdi. İnşaat ustaları arasında en kalifiye olanı bulmak zor oluyordu. Kendi içerisinde iyi demir bağlayan, iyi tuğla ören, iyi sıva yapan, iyi seramik döşeyen inşaat ustaları şeklinde ayrılmaktadır. İnşaat ustası olmak yeniden bir yapı yapmak her anlamda önemlidir.

Bir ustanın yanlış yapması geçecek elektrik kablolarının, su tesisatının veya atılacak betonun eğiminin yamuk olması sıva yapılırken zorlanılması yahut sıva yapan inşaat ustasının kötü şap atması seramik yapacak ustanın işlerini zorlaştırması gibi zincirleme bağlantı halindedir. Zaman ilerledikçe teknolojinin uğramadığı hiçbir sektör yok diyemeyiz. Bütün sektörlerde teknoloji hayatı daha da kolaylaştırmakta. Artık hazır betonların olması ve insan gücünün azaltmıştır. İnşaat ustalarının ellerinde daha az nasır oluşmakta. Uzunca beklenen beton direklerin kuruması beklenmemektedir. İnşaat ustası olmak bir bedene ruh vermek gibidir. Kalifiye ustalarımız olduğu müddetçe güzel yapılar olacaktır.