İnternet'in Hayatımızda Ki Önemi Nedir

İnternet’in Hayatımızda Ki Önemi Nedir

Yaklaşık 10-15 yıl öncesine gidersek interneti bu kadar sıklıkla kullandığımızı söyleyemeyiz elbette. İnternet’in hayatımızda ki önemi nedir? İnternetle ilk defa tanışan evler sınırlı aralıklarla kuİnternet'in Hayatımızda Ki Önemi Nedirllanırdı çok yazmasın diye. Eskiden kota aşım seviyesi çok önemliydi. Şimdilerde ise sınırsız internet hem evlerimizde hem de ceplerimizde mevcut. O kadar sıradanlaştı ki bu sınırsız kullanımlar, günümüzün neredeyse %90’nı kapsamaktadır.

En basit örneği aile iletişiminin yavaş yavaş kopmasıdır. Bir alarm sesiyle başlayan hayatımıza, gece uyumadan önce sosyal hesaplarımıza göz gezdirerek son veriyoruz.

İnternetsiz Bir Gün Geçirmek

Bu biraz zor veya imkansız gözükse de, bir günlük dahi olsa bunu yapmamız hem kendimiz hem de çevremizle olan ilişkilerimiz için önemli bir faktördür. Akşam eve geldiğimizde telefonumuzu bir kenara bırakarak, ailemiz ile iletişimimizi sıklaştırmak aile bağlarını kuvvetlendirecektir. Oturduğumuz sofraların resimlerini çekmeden yemeğe başlayamaz olduk. Günlük yaşamımızı paylaşmadan durmak neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Ne Kadar Zararı Olabilir?

Zararı olduğu kadar faydalarını anlatmazsak internetin hakkını yemiş oluruz. Elbette hayatımızı kolaylaştırdığını görmezden gelemeyiz. Öncelikle internetin en çok hakkını verenler öğrencilerdir. Okula yardımcı, ödev hazırlamada baş tacı olan internet öğrencilerin kurtarıcısı haline gelmiştir.

Biraz öncede dediğim gibi öğrencilerin okul hayatını kolaylaştırsa da eskilerin kullandığı ansiklopediler bir bilinmezliğe sürüklenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin, okul idarecilerin de hayatlarında büyük bir etkisi vardır. E-okul sisteminin hayatımıza girmesi ile öğretmenlerin, idarecilerin ve velilerin işini kolaylaştırmıştır. Normal bir çekirdek aileyi ele alacak olursak, faturaların internetten ödenmesi, internet bankacılığı, yemek tarifleri, çizgi film izleme vs. gibi hayatımızdaki bazı zorunlulukları da beraberinde kolaylaştırmıştır.

Günümüzde sosyal medyayı kullanmayan artık yok denecek kadar azdır. Anneannelerin, dedelerin bile aktif olarak kullandığı Facebook, Twitter, Youtube gibi platformların hayatımızdaki yeri çok büyüktür. Kısacası internet doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde pek çok kolaylığı da beraberinde getirecektir.