Pirinç Nasıl Toplanır?

Pirinç önemli bir gıda maddesi olarak buğday ve mısır gibi en yaygın yetiştirilen ürünlerdendir. Batı Avrupa’nın Risotto dediği bizim ise geleneksel mutfağımızın başköşesini oluşturan pilav yemeği pirinçten yapılır.

pirinç nasıl toplanır

Bir bakıma pirinç olmasaydı dünya nüfusunun yarısı beslenemeyecekti. Buğdayın ekim alanlarının sınırlılığı göz önüne alındığında pirinç olmasaydı dünyada bir kıtlık tehlikesi yaşanacaktı. Peki, böylesine önemli bir ürün olan pirinç nasıl toplanır?

Pirinç ülkemizin birçok sulak alanında yetişme imkânı bulur. Toprak seçmediği gibi tuzlu toprakları da ıslah eder. PH isteği 3-8 arasında olup yetiştirilmesi kolay bir üründür. Ekim yöntemi serpme mibzerle ve fideleme yöntemleriyle yapılır.

Pirinç Tarlaları

Gübreleme ve sulama gibi önemli süreçler sonrasında hasat ve harman zamanı gelir. Peki pirinç nasıl toplanır? Hasat dönemi bölge değişkenliğine sahip olsa da 15 Eylül-30 Ekim arasıdır. Toplama öncesi öncelikle salkımların %80’i saman rengine dönüşmesi beklenmelidir. Alt tarafta bulunan daneler sertleştiğinde çeltikin hasat dönemi başlar.

Erken ya da geç hasat edilmemesi çok önemlidir. Hasat için şu yöntemler uygulanır: Orak kullanarak elle biçilebilir. Motorla çalışan makinalar yoluyla toplanır. Son toplama yöntemi ise biçerdöver kullanmaktır. Biçerdöver pirinç toplamada maliyeti en düşük olanıdır ve zamandan çok büyük tasarruf sağlar.