Bireysel Glokalleşme Nedir?

Bireysel glokalleşme, insanların girdikleri ortama uyum sağlama bulundukları duruma ayak uydurma becerilerinin kavramsal adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Glokalleşme, ekonomik terimlerle açıklandığında malların ve hizmetlerin giderek farklılaşan yerel piyasalara global ya da globale yakın bir şekilde uyarlanarak reklam edilmesidir. Burada hedef, ürünlerin lokal pazarlarda da alıcı bulmasını sağlamaktır. Bu bağlamda, McDonald’s, Coca Cola gibi küresel firmaların farklı ülkelerde yerel ihtiyaç ve alışkanlıkları göz önünde bulundurarak farklı menüler sunması, glokalleşmenin bariz örneklerindendir. Kişilerin glokalleşmesi de uluslararası firmaların yaptığı gibi lokal ihtiyaçlara göre kendini konumlandırmayı bilmesinden geçmektedir.

Gündelik Hayatta Glokalleşme

Bireysel glokalleşme, diğer bir adıyla da bireysel küyerelleşme insanların gerek iş gerekse sosyal hayatında önemli bir konumda bulunmaktadır. İnsanların glokal bir hal alamaması onları her iki alanda da kayıplara uğratabilir. Bu durumu daha iyi anlamak için şunun gibi bir senaryoyu zihnimizde canlandırabiliriz. Önemli bir şirkete türlü badireleri atlatarak bir şekilde yerleşmişsiniz. Bahsettiğimiz şirketteki çalışma arkadaşlarınız hafta sonlarını golf oynayarak, Çin restoranına giderek geçiren kişilerden oluşuyor. Sizin de böyle bir şirkette çalışan biri olarak kısa bir zaman içerisinde bu etkinliklere bir davet almanız oldukça mümkün görünüyor. Girdiğiniz golf sahasında çok başarılı bir görüntü sergileyememeden de öte, Tiger Woods’ u dahi duymamışsanız işiniz bir hayli zor olacaktır. İşte buradaki senaryoda gördüğümüz şirket çalışanının temel sorunu, bireysel glokalleşememedir. Ve tahmin edeceğiniz üzere böyle bir senaryonun sonunda en azından psikolojik olarak kendisini iyi hissetmeyecektir.

Bireysel Glokalleşme’nin Etkileri

Bireysel glokalleşme’ den insanların senaryomuzdaki gibi zararlı çıkmaması hatta bundan fayda sağlaması da oldukça olasıdır. Burada bunu sağlayan kavramlar olarak, genel kültür ve adaptasyon oldukça öne çıkmaktadır. Girdiğimiz ortam hakkında ön bilgiler edinmek, ortamın dinamiklerini belirlemek ve buna uyum sağlamak bireysel glokalleşmeyi sağlayacak temel faktörlerdir.