Elektronik Aksam Ne Demektir ?

Elektronik Aksam Ne Demektir ?

Elektrik artık kullandığımız her cihazın güç kaynağı olmuştur. Durum böyle olunca tabi ki kullanılan cihazların elektik ile çalışıyor olması ve içerisinde elektronik bir sistem barındırması anlamına gelmektedir. Peki bu elektronik aksam ne demektir?

Herhangi bir cihazın, enerjiye ihtiyaç duyarak çalışan herhangi bir kısmında veya tamamında, aldığı güç ile çalışabilmesi için gereken bütün teknik malzemeler ve işleyişi sağlayan bütün ekipmanlardır. Daha açık ve net olmak gerekirse; bir televizyon kumandası düşünün pilden aldığı güç ile çalışmaya başladığı ilk mekanik kısımdan itibaren televizyona sinyali gönderen kısmına kadar olan ve üzerinde devrelerin, lehimlerin, transistorların, ampullerin, sigortaların yani elektrik ile çalışır hale gelen veya iletimi sağlayan bütün parçaların bulunduğu sisteme elektronik aksam denilmektedir.

Aksam nedir ?

Türk Dil Kurumu kaynağına göre aksam Arapçadan dilimize geçen isim kökenli bir kelimedir. Yazılışında ikinci “a” Elektronik Aksam Ne Demektir ?harfinin üzerinde şapka gibi bir çizgi bulunur bu da sanki arada “ğ” varmış gibi okunması gerektiği anlamına gelmektedir. Yani “aksağam” sesi çıkacak şekilde okunmaktadır. Ancak Türkçe ‘de doğru olarak yazılışı “Aksam” dır. Tam karşılığı ise “kısımlar” demektir. Yani “Elektronik aksam” dediğimiz zaman “Elektronik kısımlar” demiş oluyoruz. Ancak bir cihazın içerisinde tek bir elektronik devre, cihaz, hat vs. bulunuyorsa aksam kelimesi kullanmak devrik olabilir. Çünkü temelinde çoğul bir kelimedir.

Sadece Elektronik ile İlgili Midir ? Bu kavram sadece elektronik ile ilgili değildir. Örneğin; “Mekanik aksam”, “Plastik aksam”, “Cam aksam” veya “Metal aksam” gibi kullanılabilir. Birbiri ile aynı özellikleri taşıyan parçaların bulunduğu kısımdan söz ederken o parçaların tamamını ihtiva eden bir kavram olarak “aksam” kelimesi kullanılabilir. Bir araba düşünün motor kısmı var, metal olan parçaları var ve elektronik olan parçaları var. Siz o an arabanın arızalı 5-6 adet elektronik parçasından veya elektrik ile ilgili herhangi 5-6 parçadan bahsedecek iseniz teker teker söylemek yerine “arabanın elektrik aksamı” diyebilirsiniz.